Obsah:
1. Jak vybrat okna pro váš domov? Čemu věnovat pozornost?
2. Dobrá okna pro vaše bydlení - nejdůležitější vlastnosti a parametry
3. Další parametry oken, které mohou být důležité při výběru dobrého okna
4. Jaká okna vybrat - plastová, dřevěná nebo hliníková?
5. Střešní okna - jak vybírat?
6. Několik praktických rad k výběru a používání oken
Jak vybrat okna pro váš domov? Čemu věnovat pozornost?
Při pohledu na okno si nejprve všimneme jeho tvaru, barvy rámu a kliky. A přestože je vzhled oken velmi důležitý, o jejich užitných funkcích rozhodují prvky, které nejsou pouhým okem viditelné. Kování, profily, těsnění, typ zasklení - to vše má vliv na to, jak dobře nás dané okno ochrání před chladem, hlukem a vloupáním. Lze předpokládat, že pro každého z nás budou mít jednotlivé parametry oken jiný význam. Například okna pro byty ve vysokých podlažích by se měla vyznačovat dobrou tepelnou odolností a odolností proti větru, zatímco třída ochrany proti vloupání bude mnohem méně důležitá. Naopak pro bydlení v blízkosti rušné silnice budeme určitě hledat okna s vysokým koeficientem zvukové izolace.
Vzhledem k tomu, že vlastnosti oken by měly být individuálně přizpůsobeny potřebám investora a vlastnostem dané stavby. Pojďme se seznámit s nejdůležitějšími parametry oken, které byste měli mít na paměti při výběru a objednávání oken pro váš dům nebo byt.
Dobrá okna pro vaše bydlení - nejdůležitější vlastnosti a parametry
Součinitel tepelné propustnosti neboli UW nám říká, kolik tepla "uniká" okny. Čím nižší je hodnota UW, tím lepší jsou tepelně izolační vlastnosti okna. Teplá okna znamenají pohodlí a nižší účty za vytápění, ale také vyšší pořizovací cenu. Je třeba vědět, že maximální přípustné hodnoty součinitele prostupu tepla pro okna a vchodové dveře jsou upraveny zákonem. Do nedávna bylo přípustné instalovat okna se součinitelem UW 1,1 W/(m2∙K) nebo nižším. Od ledna 2021 se tato hodnota snížila na 0,9 W/(m2∙K). Více informací naleznete v článku Součinitel prostupu tepla okna.
Dalším důležitým parametrem je zvuková izolace oken. Nejpřesnějším měřítkem toho, jak dobře nás okna chrání před vnějším hlukem, jsou takzvané indexy neprůzvučnosti RA1 a RA2. Je pravda, že výrobci oken obvykle uvádějí vážený index neprůzvučnosti RW, ale výpočet RA1 a RA2 na jeho základě je velmi jednoduchý a spočívá v prostém sčítání. Je obtížné stanovit univerzální hodnotu indexu neprůzvučnosti, která zajistí odpovídající úroveň komfortu v dané místnosti. Vše závisí na úrovni hluku venku. Příklady výpočtů a další informace k tomuto tématu naleznete v článku Jak zvýšit akustickou izolaci oken?
Dobrá okna by také měla chránit dům před vloupáním. Odolnost okna proti vloupání je dána prvky jeho konstrukce, jako jsou kování, sklo, profil a klika. Čím déle okno odolává pokusu o vloupání, tím vyšší je jeho třída odolnosti podle normy PN-EN 1627:2012. Nejnižší úroveň ochrany proti vloupání poskytují okna s třídou RC1, nejvyšší pak okna s třídou RC6. V obytných budovách se nejčastěji používají okna a dveře třídy RC1 a RC2. Na lepší ochranu proti vloupání je vhodné myslet v případě terasových (balkonových) oken, která jsou položená nízko a nejsou vidět z ulice. Mechanickou ochranu lze doplnit čidly, tj. jazýčkovými spínači integrovanými do zabezpečovacího systému nebo chytrého domu. U střešních oken a oken s obtížným přístupem obvykle postačí standardní nebo základní bezpečnostní kování. Této problematice se podrobně věnujeme v článku Bezpečnostní třídy - jak zvýšit odolnost oken proti vloupání?
Další parametry oken, které mohou být důležité při výběru dobrého okna
Výrobci oken poskytují mimo jiné také:
- index odolnosti oken proti zatížení větrem - definovaný na stupnici od 1A do C5, kde písmeno označuje velikost průhybu rámu a číslo hodnotu tlaku působícího na okno. V místech se spíše standardními povětrnostními podmínkami se doporučuje volit okna s odolností proti zatížení větrem třídy B3 - B4. V oblastech s náročným klimatem (v horách a pobřežním pásmu) se doporučuje zvolit okna vyšší třídy, např. C4 nebo C5.
- Voděodolnost - udává se na stupnici od 1A do 9A. Čím vyšší je tato hodnota, tím je okno vodotěsnější. Minimální doporučená hodnota je 4A.
Jaká okna vybrat - plastová, dřevěná nebo hliníková?
Pokud nám záleží na získání odpovídající úrovně ochrany proti chladu, hluku nebo vloupání, je nejdůležitější porovnat parametry oken, o která máme zájem. Plastová, dřevěná a hliníková okna dosahují v tomto ohledu velmi podobných hodnot. Konečný výběr materiálu je dán:
- cena - plastová okna jsou nejlevnější, dřevěná okna jsou dražší volbou, zatímco hliníková okna jsou prozatím nejdražším řešením,
- pohodlí při používání - dřevěná okna jsou v tomto ohledu nejnáročnější. Dřevo s transparentním nátěrem na vnější straně vyžaduje renovaci každých 2-5 let, zatímco okna s neprůhledným nátěrem každých 5-8 let,
- vzhled - plastová okna se montují již mnoho let a my jsme si zvykli na jejich vzhled a estetiku. Díky různým barvám a povrchovým úpravám se hodí téměř do každého interiéru. Je však nesporným faktem, že ani ty nejdokonalejší metody barvení nedokážou nahradit efekt pravého dřeva.
Více k tomuto tématu se dozvíte v článcích Plastová nebo dřevěná okna - jaké vybrat? a Hliníková okna - výhody a nevýhody.
Střešní okna – jak vybírat?
Podobně jako u fasádních oken byste měli při výběru střešního okna věnovat pozornost především jeho tepelně a zvukově izolačním parametrům. Důležitý pro výběr je také:
- nejvhodnější způsob otevírání - nejoblíbenější jsou okna otočná, otočná se zvýšenou osou otáčení a otočně-sklopná,
- materiál, ze kterého je střešní okno vyrobeno - pro "suché" místnosti, jako jsou ložnice nebo kancelář, se doporučují okna dřevěná. V případě koupelny může být lepší volbou okno z PVC nebo dřevo-polyuretanu.
Několik praktických rad k výběru a používání oken
Při objednávání oken můžeme ovlivnit výběr téměř všech parametrů. Toho se vyplatí využít a odlišit okna v jednotlivých místnostech. V závislosti na vašich potřebách můžete například zvolit hliníková okna pouze pro největší prosklení v budově, investovat do větší zvukové izolace u oken směřujících do ulice a pouze okna nejvíce ohrožená pokusy o vloupání vybavit lepší ochranou proti vloupání.
Okna se obvykle kupují na mnoho let. Snažte se proto odolat pokušení vybrat si nejlevnější produkty. Zaměřme se na optimální parametry a důvěryhodné výrobce. Po zakoupení a instalaci doporučujeme provádět pravidelnou údržbu a seřízení oken. Přejeme vám úspěšnou volbu a zveme vás k dalším návštěvám našeho blogu.
Zeptejte se našeho odborníka:
Chcete vědět více? Zajímá vás, jaké řešení bude fungovat u vás doma nebo ve firmě?
Kontaktujte našeho odborníka telefonicky nebo vyplňte kontaktní formulář.
Napsal: Irena Sokołowska-Szypiłło