Vítejte v obchodě Winkhaus Česká republika

Pravý nebo levý dveřní zámek STV

Vpravo nebo vlevo - jak se určuje strana dveří? Při stavbě domu nebo renovaci vlastního bytu byste měli přemýšlet o uspořádání pokojů, umístění příček, oken a dveří. Při zahájení plánování byste měli předvídat, jak nový design nebo úpravy ovlivní strukturu a funkčnost místností. Pohyblivé příčky ovlivňují uspořádání průchodů a vyžadují odpovídající přizpůsobení způsobu otevírání dveří.
Při navrhování nového uspořádání místnosti a rozestupu dveří je třeba si pamatovat, jakým způsobem se dveře otevřou. Nejčastěji jsou instalovány levé dveře, protože je to nejvhodnější řešení pro praváky. Když se však ukáže, že levé dveře se otevřou přímo do zdi nebo zasáhnou jiné dveře nebo nábytek, např. šatní skříň, vybereme pravé dveře. Při plánování směru otevírání dveří musíme nutně zvážit umístění spínačů světla. Ve fázi plánování je stále možné dohodnout se s elektrikářem, kde by měla být umístěna světla.

Pravé nebo levé dveře = pravý nebo levý zámek?

Směr křídel je určen podle strany, ve které se dveře otevírají. Směr lze snadno určit postavením na stranu závěsu. Jsou-li viditelné vpravo - dveře jsou pravé, pokud vlevo - jsou levé.
Levé dveře
Když stojíme před levými dveřmi tak, že se otevírají směrem k nám, panty jsou vlevo a klika vpravo.

Drzwi lewe - zasuwnica lewa
Pravé dveře
Když stojíme před pravými dveřmi tak, že se otevírají směrem k nám, panty jsou vpravo a klika dveří vlevo.

Drzwi prawe - zasuwnica prawa